Górki Zachodnie – rozbudowa portu jachtowego

Komunikat 10.04.2021 r.

Czy rozbudowa portu jachtowego w Górkach Zachodnich może zakończyć działalność Jachtklubu Stoczni Gdańskiej ?

Bardzo budujące jest, że Miasto Gdańsk zabiega i koordynuje powstawanie infrastruktury żeglarskiej. Niemniej jednak, prócz budowy warto zastanowić się nad wykorzystaniem powstałej infrastruktury. Jachtklub Stoczni Gdańskiej jako stowarzyszenie kultury fizycznej działające od lat 60-tych na terenie przystani w Górkach Zachodnich, co powoduje, że powinno mieć wiedzę jaki będzie jej los, jaki będzie jej wkład w popularyzację polskiego żeglarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem regionu gdańskiego. Czy na terenie przystani w Górkach Zachodnich żeglarze Jachtklubu będą mieli zapewnione warunki, aby realizować zadania statutowe, do których zostali powołani i do których realizacji czują się powołani?

Nasuwa się pytanie, jakie plany ma Gdański Ośrodek Sportu w stosunku do zarządzanej formalnie przez siebie przystani żeglarskiej? Czy miastu zależy na rozwoju żeglarstwa wśród mieszkańców, czy tylko zależy na stworzeniu nowych miejsc postojowych, które mają zapewnić dochód a nie generować ewentualne koszty związane z organizacją imprez sportowych i rekreacyjnych? Przez 10 lat wszystkie projekty realizowane na przystani w Górkach Zachodnich powstawały do tej pory z inicjatywy i działalności Jachtklubu Stoczni Gdańskiej. Wizja Narodowego programu edukacji morskiej, jaką miał Gdański Ośrodek Sportu, wydaje się być po części przejęta przez Fundację Gdańską w formie Programu Edukacji Morskiej na lata 2021 – 2023, która działa w oparciu o inną przystań i inne jednostki pływające.

Każda rozbudowa czy budowa infrastruktury żeglarskiej jest radosną nowiną dla miłośników żeglarstwa, jest także szansą na rozwój żeglarstwa wśród tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zasmakować walorów tej sportowej i rekreacyjne formy spędzania wolnego czasu na łonie natury. Tym bardziej cieszy fakt, gdy plany rozbudowy dotyczą ośrodka z silna tradycją morską, który od ponad 60–ciu lat prężnie działa na rzecz wychowania morskiego, który na swoim koncie ma wiele sukcesów związanych z działalnością sportową i społeczną.

Miasto Gdańsk ogłosiło przetarg na rozbudowę portu jachtowego w Górkach Zachodnich, przystani powstałej w latach 1967/69, którą przy wsparciu ówczesnych władz Miasta Gdańska, Stoczni Gdańskiej oraz uzyskanym dofinasowaniu  Głównego Urzędu Kultury Fizycznej, zbudowali członkowie Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, nadając jej kształt funkcjonujący do dzisiaj. Obecnie zaczął się proces, który już niedługo sprawi, że obecna infrastruktura nie tylko powróci do lat swojej świetności, gdy stanowiła jeden z najnowocześniejszych ośrodków żeglarskich w naszym kraju, ale także się rozwinie, będzie dostępna dla szerszego grona odbiorców.

Historia Jachtklubu Stoczni Gdańskiej jest długa. Początkiem sięga roku 1957 r. zrzeszając w swoich szeregach ludzi pełnych pasji, którzy chętnie dzielili się swą miłością do morza i żagli. W swoich najlepszych latach liczba członków Jachtklubu przekraczała 1000 osób. Prężna działalność jachtklubu jako organizacji zapewniła przystani sławę i rozpoznawalność między innymi jako jedno z pierwszych miejsc w Polsce przygotowujących polską reprezentację do Igrzysk Olimpijskich, regat międzynarodowych, czy szkoleń i rejsów morskich.

W okresie od 1975 do 1990 roku Jachtklub Stoczni Gdańskiej wielokrotnie zdobywa Puchar Polski, zawodnicy klubu zdobywają medale Mistrzostw Polski we wszystkich klasach olimpijskich. Uczestniczą z sukcesami w Morskich Mistrzostwach Polski. Organizowane przez klub rejsy na stałe wpisują się w historię polskiego żeglarstwa. W 1965 roku rejs jachtu Kismet do Islandii zapoczątkował północne rejsy wyczynowe, jachty Mestwin, Freya, Otago i Gedania zapisały się również w historii żeglarstwa światowego. W 1973 jacht Otago uczestniczy w pierwszych regatach Whitbread dookoła świata. W 1978 jacht Gedania dopłynął do Arktyki i Antarktydy, w następnych rejsach reprezentował Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Gdańsk i Polskę na Spitsbergenie, Kanadzie, Australii i wielu innych krajach. Jachtklub Stoczni Gdańskiej stał się „kuźnią” polskiej kadry żeglarskiej, nazwiska kapitanów: Dariusz Bogucki, Wojciech Orszulok, Mieczysław Czarniawski, Zdzisław Pieńkawa, Wojciech Wierzbicki, Ryszard Wojnowski czy trener kadry olimpijskiej Teofil Kaczmarek oraz wielu innych są nierozerwalnie związane z polskim i światowym żeglarstwem

Upadłość Stoczni Gdańskiej niewątpliwie przyczyniła się do znacznego spowolnienia rozwoju żeglarstwa na terenie portu jachtowego. Jachtklub Stoczni Gdańskiej  w wyniku przemian politycznych i własnościowych nagle znalazł się na terenie nieruchomości zaliczanej do masy upadłości Stoczni Gdańskiej. W tak trudnym finansowo czasie nie zaprzestał jednak swojej działalności. Prócz organizacji regat i rejsów morskich Jachtklub Stoczni Gdańskiej ma na swoim koncie bogatą działalność społeczną na rzecz szerzenia żeglarstwa wśród mieszkańców miasta Gdańska. Przy współpracy z Miastem Gdańsk oraz klubami zrzeszonymi w Gdańskiej Federacji Żeglarskiej organizowane są otwarcia i zamknięcia sezonu żeglarskiego, parady jachtów na Motławie, imprezy z okazji Dnia Dziecka, itp. członkowie klubu udostępniają miejsce na pokładzie swoich prywatnych jachtów, szkoląc i zarażając pozytywną energią bijącą ze środowiska żeglarskiego.

W 2010 roku nieruchomość staje się własnością Skarbu Państwa i zostaje przekazana w wieczyste użytkowanie na rzecz Gminy Miasta Gdańsk. Prawa trwałego zarządu nabywa dawny MOSiR obecny Gdański Ośrodek Sportu (GOS). Jachtklub Stoczni Gdańskiej pozostaje operatorem przystani od dnia 21.06.2010 r. Współpraca między Jachtklubem a Miastem przebiega bez zastrzeżeń. Organizowane są wcześniej zaplanowane imprezy. Jachtklub Stoczni Gdańskiej organizuje regaty morskie, regaty amatorskie na akwenie Wisły Śmiałej. Wystawia załogi do reprezentacji w prestiżowych regatach, m.in. w Ekstraklasie Polskiej Ligii Żeglarskiej, Pucharze Zatoki Gdańskiej. Dba o życie klubowe, organizując spotkania świąteczne, wieczory filmowe w martwym żeglarsko sezonie zimowym.

Poprzez Uczniowski Klub Sportowy „Szekla” szkoli i wychowuje ok. 120 młodych żeglarzy rocznie, głównie z gdańskich dzielnic Stogi, Krakowiec i Przeróbka. W Jachtklubie Stoczni Gdańskiej siedzibę ma Gdańska Federacja Żeglarska stworzona przez kluby żeglarskie w celu koordynacji i reprezentacji gdańskich żeglarzy. W latach 2015 – 2020 członkowie klubu organizują ok. 300 rejsów rocznie, na które często zapraszają mieszkańców Gdańska.

W drugiej dekadzie XXI wieku nastąpił ponowny rozwój działalności klubu. Rejsy członków klubu dookoła przylądka Horn (Isfuglen i Lady Dana 44), pierwsze (a trzecie na świecie) przepłynięcie przejścia północno-wschodniego, przepłyniecie przejścia północno-zachodniego, Grenlandia, Canada, Nowa Ziemia, Patagonia, (Lady Dana 44), Spitsbergen (Dana 44 i Inż. Mamoń) i wiele innych. Każdy rejs jest szkoleniem nowych żeglarzy pod okiem doświadczonej załogi.

Jachtklub Stoczni Gdańskiej jest miejscem w którym wieloletnie doświadczenie członków klubu przekazywane jest młodym Gdańszczanom tworząc atmosferę wymiany wiedzy i doświadczeń oraz kształtując pozytywne zachowania zgodne z  etykietą żeglarską.

Wraz z bardzo dobrą informacją o planach rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich, o którą zresztą zabiegali członkowie Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, kończy się pozytywna współpraca Jachtklubu z GOS. Umowa o usługi operatorskie nie zostaje przedłużana od czerwca 2020 r., mimo że nadal te usługi przez Jachtklub Stoczni Gdańskiej są świadczone. Rozmowy na temat działalności klubu po rozbudowie portu jachtowego, są zbywane, działalność społeczna klubu jest pomijana i niedoceniona.

ZARZĄD Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
10.04.2021