Mamy odpowiedź z Miasta Gdańska

Mamy odpowiedź z Miasta Gdańska

Czując bezradność i brak współpracy z administratorem Przystani Jachtowej w Górkach Zachodnich Gdańskim Ośrodkiem Sportu, Zarząd Jachtklubu Stoczni Gdańskiej zwrócił się do Pani Prezydent Miasta Gdańska z prośbą o interwencję i pomoc przy ustaleniach, jak ma wyglądać przyszłość JSG, czy po zakończeniu inwestycji prowadzonej na przystani, Miasto przewiduje dalszą, statutową działalność naszego stowarzyszenia, które działa na tym terenie nieprzerwanie od ponad 60-ciu lat.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią pisma skierowanego do Pani Prezydent Miasta Gdańska oraz z odpowiedzią ze strony Miasta Gdańska. Nie chcąc sugerować żadnych emocji czy opinii, komentarze ze strony Zarządu JSG zostały umieszczone w dalszej części artykułu.

Pismo skierowane do Pani Prezydent Miasta Gdańska [plik PDF]

Pismo otrzymane od Miasta Gdańska [plik PDF]

Komentarz Zarządu Jachtklubu Stoczni Gdańskiej.

Czytając pismo z Miasta Gdańska nasza bezradność jest jeszcze większa. Po pierwsze, odpowiedź przyszła ponad miesiąc później, co jest niezgodne z Kodeksem Postępowania Administracyjnego. Po drugie, odpowiedź nie przyszła od Pani Prezydent Miasta Gdańska tylko od Dyrektora Prezydenta ds. Sportu Adama Korol. Nasuwa się pytanie, czy Pani Prezydent w ogóle została poinformowana o naszym problemie, czy Pan Korol, w ogóle czytał nasze pismo? Po treści i tonie odpowiedzi można wywnioskować, że w wyniku urzędowych procedur obiegu dokumentu, nasza sprawa jako „gorący kartofel” trafiła do samego zainteresowanego i prawdopodobnie sam GOS narzucił ton odpowiedzi.

Przyjrzyjmy się szczegółom:

Cytat:

„Miasto Gdańsk aktywnie wspiera i kreuje działania na rzecz rozwoju żeglarstwa. Potwierdzeniem tego są nie tylko projekty dotyczące promocji sportów wodnych… …, a także inwestycje z zakresu budowy i modernizacji infrastruktury wodnej . Zadanie inwestycyjne pn. „Górki Zachodnie – rozbudowa portu jachtowego Etap I.” jest przedsięwzięciem ujętym do realizacji w ramach przedsięwzięcia strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej.” …

Komentarz Zarządu JSG:

Przedsięwzięcie, na które powołuje się Autor pisma, jest przedsięwzięciem strategicznym Województwa Pomorskiego, koordynowane przez Urząd Marszałkowski. Inicjatorem przedsięwzięcia (w skrócie) „Pętla Żuławska” jest również UMWP. Środowisko żeglarskie od wielu lat toczyło rozmowy z Miastem Gdańsk, że warto skorzystać ze środków unijnych, aby dokonać modernizacji  Przystani Jachtowej w Górkach Zachodnich. Miasto Gdańsk "załapało się" na realizację swojej inwestycji w ramach „Pętli Żuławskiej” w ostatnim możliwym momencie, przy dużej pomocy i zaangażowaniu ze strony środowiska żeglarskiego, a szczególnie członków Jachtklubu Stoczni Gdańskiej.  

 

Cytat:

 

… „W projektach, które obejmują m.in. inwestycje w infrastrukturę, czyli przeważnie w projektach dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Beneficjent jest zobowiązany do zachowania trwałości projektu do 5 lat. Wobec powyższego nie przewiduje się zmiany administratora lub wyznaczenia innego przedmiotu do zarządzania przystanią Górki Zachodnie” …

 

Komentarz Zarządu JSG:

W piśmie do Pani Prezydent dokładnie jest podkreślone, że Jachtklub Stoczni Gdańskiej w żaden sposób nie domaga się zmiany operatora czy administratora Przystani. Prosi tylko o zagwarantowanie przestrzeni na  terenie Przystani Górki Zachodnie i warunków do realizowania swoich zadań statutowych, które od ponad 60 lat były realizowane na tym terenie. Dzięki tym zadaniom rola Przystani nie sprowadzi się tylko do miejsca postojowego/parkingowego dla jednostek pływających, ale zapewni aktywną bazę uprawiania sportów wodnych dla mieszkańców Miasta Gdańska, w której jest ruch, są ludzie, toczy się społeczne życie pasjonatów żeglarstwa i morza. Autor do wątku naszej przyszłości jako stowarzyszenia, który jest dla nas najważniejszy, w ogóle się nie odniósł, tylko tłumaczy się, że operator nie zostanie zmieniony, o co w ogóle nie wnioskujemy.

Cytat:

„…dzięki działaniom Gminy Miasta Gdańska oraz doświadczeniu Gdańskiego Ośrodka Sportu, który jest administratorem pięciu przystani … … Miasto Gdańsk zaoferuje żeglarzom, wodniakom oraz mieszkańcom sieć nowoczesnych, w pełni funkcjonalnych obiektów.” …

Komentarz Zarządu JSG:

Odnośnie przystani, które przytacza Autor, oprócz formalnego administrowania takim obiektami,  trzeba mieć pasję i duże zaangażowanie w sprawy morskie, żeglarskie, itp, aby obiekty tego typu nie były tylko miejscem postoju/parkingu dla jednostek pływających. Co dzieje się w wymienionych przystaniach, jakie jest zainteresowanie nimi ze strony mieszkańców Miasta Gdańska, co te obiekty oferują mieszkańcom, żeglarzom, co się na nich dzieje? Prócz Mariny Gdańsk, która jest atrakcyjna ze względu na swoją lokalizację, pozostałe miejsca są "martwe". W przystani Górski Zachodnie jeszcze tli się życie żeglarskie tylko dzięki aktywności członków Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, działających na tym terenie. Regaty, spotkania, uroczyste rozpoczęcia i zakończenia sezonu, Dzień Dziecka, itp.

 

Cytat:

„… wszystkie ustalenia,… …miały charakter porozumienia między Gdańskim Ośrodkiem Sportu a Jachtklubem Stoczni Gdańskiej, o którym mowa w §1 ust. 4 ugody z dnia 10.06.2021…”

Komentarz Zarządu JSG:

Jeżeli wszystkie rozmowy, miały charakter porozumienia, o którym mowa w §1 ust. 4 ugody z dnia 10.06.2021, to na jakiej podstawie GOS wystawia Noty Księgowe stanowiące kary finansowe za nie oddanie gruntów, skoro wyżej wspomniane ustalenia dotyczyły, że JSG musi oddać grunt stanowiący plac budowy do dnia 30.04.2022 r. - ? Na marginesie, w lutym br. zwróciliśmy się do Pani Prezydent z prośbą o anulowanie wystawionej, pierwszej Noty, po dzień dzisiejszy nie ma odpowiedzi w tej sprawie, ale została nam wystawiona kolejna Nota, za kolejny okres.

 

Cytat:

„…zaproponowana przez Państwa stawka za 1m2 była niższa niż minimalna stawka czynszu wynikająca z Zarządzenia Nr 406/16 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 30 marca 2016 roku, w sprawie określenia wysokości stawek czynszu dzierżawnego za nieruchomości gruntowe stanowiące zasób Gminy Miasta Gdańsk, wydzierżawione na cele inne niż rolnicze…”

Komentarz Zarządu JSG:

Miasto Gdańsk powołuje się na Zarządzenie z 2016 r. Do września 2021 r. JSG ponosił opłaty dzierżawy znacznie niższe niż te, które określa Zarządzenie. Dlaczego do września 2021 r. stawka była określona na podstawie innych wytycznych, a teraz ma być wyznaczona na podstawie Zarządzenia, które podobno obowiązuje od 2016 r. ?

Cytat:

…”Uprzejmie wyjaśniam, iż data przekazania nieruchomości nie ma wpływu na wysokość opłaty wynikającej z opóźnienia z wydaniem nieruchomości gdyż jej wysokość zgodnie z §9 ust. 4 umowy naliczana jest „za każdy rozpoczęty miesiąc opóźnienia” tj. od 17.092021 r. do 16.10.2021 r. (pomimo, iż w dniu 04.10.2021 r. nastąpił częściowy zwrot nieruchomości).” …

Komentarz Zarządu JSG:

Zarząd JSG nie rozumie, skąd ta data 16.10.2021 r. skoro zgodnie z notatką z 14.09.2021 r. JSG zdeklarował się oddać nieruchomość 27.09.2021 r. Tygodniowe opóźnienie wynikło ze strony GOS, który wyznaczył termin przekazania tydzień później, tj. 04.10.2021. Nawet jeżeli uznamy datę 16.10.2021 r. jako konieczność naliczania kar, a nie 27.09.2021 r., to dlaczego zostały nałożone na JSG Noty Księgowe, wzywające do zapłaty za nie oddanie gruntu do lutego 2022 r. ? – Autor w piśmie tego nie tłumaczy.

Cytat:

… „Gdański Ośrodek Sportu, niejednokrotnie informował Jachtklub Stoczni Gdańskiej, iż po zwodowaniu jednostek istnieje możliwość wykorzystania infrastruktury w Sobieszowie jak i pozostałych przystani administrowanych przez Gdański Ośrodek Sportu”…

Komentarz Zarządu JSG:

Problem w tym, że po pierwsze przystanie te nie są przystosowane do przyjęcia dużych jednostek pływających, tzn. powyżej 10 m, a takie są na terenie przystani Górki Zachodnie, po drugie wielokrotnie JSG prosiło o potraktowanie jachtów JSG jako stałych zbiorczych rezydentów, przy wyznaczaniu stawek postojowych, jak to ma miejsce na całym świecie, w tego typu przystaniach jachtowych. Nasze prośby nigdy nie zostały rozpatrzone. Komunikacja tylko za pośrednictwem pism urzędowych do niczego nie prowadzi. Jednostki urzędowe Miasta Gdańska mają za zadanie usprawnianie i ułatwianie życia mieszkańcom a nie rzucanie kłód, na każdym etapie próby podjęcia jakiś działań.

Podsumowując, treść pisma, mająca być odpowiedzią na naszą prośbę o zapewnienie przestrzeni i możliwości prowadzenia działalności statutowej Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, na terenie Przystani Jachtowej Górski Zachodnie, świadczy o braku chęci współpracy i braku wsparcia nas żeglarzy, co stanowi zaprzeczenie początkowych słów Autora, że Miasto Gdańsk aktywnie wspiera i kreuje działania na rzecz rozwoju żeglarstwa.

 

 Zarząd Jachtklubu Stoczni Gdańskiej